Dis

Idee: zamieszanie, zbędna praca, biurokracja, niewolnictwo

Wygląd: Dis objawia się najchętniej pod postacią chorobliwie chudego mężczyzny lub kobiety dowolnej rasy, który sprawia wrażenie, jakby od dawna się nie ruszał i nie wychodził z ciemnicy.
Elementy charakterystyczne: papiery, umowy, rytualne księgi, niewolnicy, łańcuchy.

Moce: Dis umie pozbawiać ludzi zapału do działania, powodować zamęt w ich umysłach, nakłaniać ich do posłuszeństwa i przenosić się w mgnieniu oka do każdego miejsca, które już raz zwiedzi.

Głosiciele: Noszą grube, szare szaty i chętnie upodabniają się do swej patronki, za pomocą iluzji i makijażu kopiując jej chude, blade oblicze. Inni zaś (szczególnie ci, którzy nadzorują handel niewolnictwem) wola żyć dostatnio i wygodnie, nie brak jednakże żałosnych osobników, marzących już tylko o tym, żeby nuda zabiła w nich zdolność odczuwania czegokolwiek.

W Barsawii Dis uznawana jest za szaloną. Theranie zaś nazywają ją “anty-pasją”, stąd też jej nazwa Dispasja, która oznacza “beznamiętność”, bowiem zabija w Barsawianach umiłowanie wolności, żądze życia i nadzieje. Niegdyś nosiła imię Erendis i była uważana za równie piękna jak Astendar czy Jaspree. Po Pogromie oszalała i przyjęła nowe imię i ideały. Wśród Theran jest czczona jako symbol uczciwości i prawa, gdyż w jej przypadku rozum wznosi się ponad subiektywność. Dla Theran to ucieleśnienie racjonalności, potrzeby wykroczenia poza emocje i zwrócenia się w stronę szlachetnej zasady czystego rozumu. Wierząc w tą ideę mogą osiągnąć cel poprzez podążanie ścieżką ascetyczną lub przez oddawanie się słabostkom dopóki przesyt nie spowoduje, iż zaprzestaną irracjonalnego postępowania. W Barsawii nie ma otwartych świątyń Dis. Pasja ta jako jedyna (i jako pierwsza) chce zasłynąć tym, że przyczyniła się do zabicia innej Pasji. Nienawidzi Lochosta jako przeciwnika swych ideałów. Jest zarówno opiekunką handlarzy niewolników jak i biurokratów.

Dis

Pięć Smaków Barsawii Fryndlz Miss_Callback